Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 15 listopada 2018 r.

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Głównym celem organizowanych z tej okazji kampanii jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych poprzez m.in. zachęcenie do zerwania z nałogiem palenia tytoniu.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Ankietowego przeprowadzonego w 2017 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznaje się niespełna jedna czwarta Polaków – 24%. Badania pokazują, że w nałóg palenia tytoniu częściej wpadają mężczyźni niż kobiety (29% wobec 20%). Na podstawie wyników z poprzednich lat zauważalna jest tendencja spadkowa udziału osób palących nałogowo. Odsetek regularnych palaczy zmalał z 31% w 2011 roku do 24% w 2015 roku. W 2017 roku odsetek ten nie uległ zmianie. Wśród osób palących tytoń 41% kobiet i 17% mężczyzn deklarowało chęć podjęcia walki z nałogiem.

Źródło: https://gis.gov.pl/zdrowie/postawy-polakow-do-palenia-tytoniu-raport-2017/

Na całym świecie wskutek palenia tytoniu umiera 7 milionów osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku.

Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu
w nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już w kilka dni po zaprzestaniu palenia ulega poprawie, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji.

Dla osób, które chcą zerwać z nałogiem palenia tytoniu polecamy Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym –tel. 801 108 108 oraz stronę www.jakrzucicpalenie.pl , gdzie można zasięgnąć najnowszych informacji z zakresu profilaktyki tytoniowej.

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia w dniu 15.11.2018 r. w godz. od 10.00 do 14.00 w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włocławku, przy ul. Kilińskiego 16 będzie funkcjonował punkt informacyjno-edukacyjny, w którym osoby zainteresowane będą mogły dowiedzieć się o wpływie dymu tytoniowego na organizm człowieka, skorzystać z porad jak zerwać z nałogiem, a osoby palące tytoń będą mogły zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlyzera.

Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

Udostępnij ...