Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.

Obchodom Światowego Dnia AIDS nierozłącznie towarzyszy Czerwona Kokardka, która jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDSprzypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Mimo, iż od odnotowania pierwszych przypadków zakażeń HIV minęło już ponad 30 lat, problem jest ciągle aktualny.

 

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, jednak szacuje się, że z wirusem żyje dwukrotnie więcej osób, co oznacza, że ok. 50% zakażonych nie wie o fakcie zakażenia. Co roku odnotowujemy ok. 1200  nowych zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby.

1 grudnia na całym świecie odbywają się konferencje, spotkania, akcje i kampanie społeczne oraz wydarzenia kulturalne, podczas których podkreśla się rolę profilaktyki,  potrzebę walki z AIDS i pomocy chorym.

Ogólnopolską inicjatywą, której kulminacja nastąpi 1 grudnia 2017 roku, a wiec w dniuŚwiatowego Dnia AIDS, jest kampania społeczna Krajowego Centrum ds. AIDS pn. „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”. Kampania powstała, by stać się inspiracją do podjęcia dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu.

Rodzina ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych. Zatem to właśnie w rodzinie powinna rozpocząć się edukacja w tym obszarze. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym.

HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić, a jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy wykonać test.

Mając na uwadze powyższe organizatorzy kampanii zachęcają do testowania się na obecność wirusa HIV. Badania takie można wykonać bezpłatnie i anonimowo w 26 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych działających na terenie całego kraju.

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem AIDS Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy przypomina o możliwości skorzystania z usług funkcjonującego przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego HIV/AIDS, który jest czynny w poniedziałki (w godz. 15:00 – 19:00) i w środy (w godz. 15:00 – 18:00), budynek E, parter, pokój nr 6. W Punkcie można anonimowo i bezpłatnie wykonać badanie w kierunku HIV oraz uzyskać poradę specjalisty.

Udostępnij ...